Program „Tumbo Pomaga” powstał, by pomóc dzieciom i młodzieży w żałobie oraz ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach.
Śmierć bliskiej osoby wywiera ogromny wpływ na życie całej rodziny, także na dzieci i młodzież, niezależnie od wieku, w jakim się znajdują. Pomaganie dzieciom w tym okresie, nawet własnym, nie jest zadaniem łatwym, tym bardziej gdy także sami musimy się uporać z trudnymi emocjami.
Musimy jednak pamiętać, że pełne przeżycie żalu i smutku, wyrażenie własnych emocji to etapy procesu żałoby, które są niezbędne, by dziecko mogło odbudowywać swoją przyszłość i poczucie bezpieczeństwa. My, dorośli, możemy mu w tej drodze towarzyszyć. Jak to zrobić, gdy sami czujemy się zagubieni? Istnieją pewne uniwersalne zasady, które mogą okazać się pomocne podczas wpierania dziecka i nastolatka w żałobie. Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik okaże się inspiracją i wsparciem.
Seria opowiadań terapeutycznych przeznaczona dla dzieci w wieku 4–9 lat przeżywających stratę swoich bliskich.
„Koralikowa historia” to najnowsza książka w serii „Bajka Plasterek”, skierowana do najmłodszych, doświadczonych chorobą i stratą bliskiej osoby. Tym razem narratorem jest koralik. Nie jest to jednak zwyczajny koralik! W „Koralikowej historii” opowiada o niezwykłej przyjaźni małej Zosi z jej dorosłą sąsiadką Igą. Towarzyszy w ich wspólnych, szczęśliwych chwilach przy nawlekaniu wisiorków czy zabawie w „chmurobranie”. Kiedy Iga zaczyna chorować, jest też świadkiem rosnącego niepokoju, potem smutku i wreszcie rozpaczy dziecka, które przeczuwa, że ciężka choroba przyjaciółki rozłączy je na zawsze. Koralik ma bardzo ważne zadanie. Niczym prawdziwy plasterek, ma sprawić, by przewidywany ból rozstania był odrobinę mniejszy. ”Koralikowa historia” to uniwersalne opowiadanie, które wprowadza młodego czytelnika w świat śmierci i żałoby.
Wszystkie słonie są niezwykłe, ale te w kolejnej „Bajce Plasterku”, wydanej w ramach Biblioteki Tumbo Pomaga, niezwykłe są szczególnie. Kiedy siedmioletniej Tosi umiera ukochana babcia, a mama zamyka się w swoim smutku po stracie, dziewczynka nie umie poradzić sobie w nowej rzeczywistości. Pomagają dobre pomysły taty i mądre z nim rozmowy oraz babcina kolekcja słoników, w których ukryte są wspomnienia o zmarłej. Całe stado kolorowych dowodów pamięci, dzięki którym babcia jest wciąż obecna. W naszych sercach ludzie mogą wciąż żyć nawet kiedy umrą.
"Trzecie życzenie Tumbo" to kolejna, czwarta pozycja cyklu "Bajka Plasterek", wydawanego przez Fundację Hospicyjną w ramach serii "Biblioteka Tumbo Pomaga". Bohaterem opowiadania jest rodzina Jarząbków, do której pewnego dnia przybywa sympatyczny i umiejący z każdym porozumieć się w jego języku słonik Tumbo. Kiedy nagle umiera Tina, ukochana gęś Jarząbków i wielka przyjaciółka słonia, bardzo zasmucony Tumbo pokazuje ludziom, jak radzić sobie z emocjami towarzyszącymi śmierci kogoś bliskiego, wspiera ich i pociesza. Tak jak robią to słonie, jedne z najbardziej empatycznych zwierząt na ziemi. Tak jak działa Fundusz Dzieci Osieroconych "Tumbo Pomaga" Fundacji Hospicyjnej, którego pomarańczowy słonik jest maskotką. Dlaczego pomarańczowy? A to już przeczytajcie.
POZYCJE DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI:
Poradnik skierowany do rodziców i opiekunów przeprowadzający przez proces żałoby wśród dzieci i młodzieży. Zawiera praktyczne wskazówki jak przygotować dziecko do żałoby, jak rozmawiać o śmierci oraz gdzie szukać pomocy.
Niezwykle ważna propozycja dla pracowników placówek oświatowych, zwłaszcza nauczycieli i pedagogów, w sytuacji kryzysu spowodowanego śmiercią członka społeczności szkolnej lub osoby bliskiej któremuś z uczniów. Na zasadniczą część książki składają się rzetelny obraz przebiegu żałoby u dzieci i nastolatków oraz prezentacja wachlarza działań pomocowych ze strony szkoły, by proces ten nie nabrał cech patologicznych. Przykłady konkretnych realizacji (scenariusze lekcji, warsztatów, wydarzeń charytatywnych) stanowić mogą cenną wskazówkę dla wymienionych w tytule czytelników, a wyraźne osadzenie w kontekście ruchu paliatywno-hospicyjnego i dokonań Fundacji Hospicyjnej okazać się pomocne w zrozumieniu źródeł wsparcia osieroconych dzieci w Polsce.