Włącz wersję graficzną

Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Jesteś tutaj:

Home > Narodowy D ...

Informacje podstawowe

    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    Sprawdź szybko

    PLAN LEKCJI
    rok szkolny 2024/2025
    zobacz
    E-dziennik
    Sprawdź oceny
    zobacz
    Morska TV
    Szkolna telewizja zespół pasjonatów mediów, gotowych do uchwycenia każdej ważnej chwili w naszej szkole i uczynienia jej niezapomnianą.
    zobacz
    Jadłospis
    Menu jadalni 18.11-22.11
    zobacz

    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    1 marca –  już po raz kolejny od 2011 roku – możemy upamiętnić czyny i postawy Żołnierzy Wyklętych/ Żołnierzy Niezłomnych i oddać hołd wszystkim uczestnikom zbrojnej walki przeciwko nowej sowieckiej okupacji i narzucanemu Polsce po zakończeniu II wojny światowej reżimowi.

    Pozostając do końca wiernymi idei suwerennej Polski, wielu Niezłomnych zostało skazanych na bezimienne mogiły, lecz pamięć o Bohaterach przetrwała.

    Ich postacie i czyny stanowiące wzór patriotyzmu i bohaterstwa dla obecnego i przyszłych pokoleń znalazły  należne i godne miejsce w naszej historii. Przykładem heroizmu jest postawa Danusi Siedzikówny „Inki”, rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Augusta Fieldorfa „Nila” i wielu innych żołnierzy tzw. drugiej konspiracji.

    „1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu”.

    Chwała Bohaterom poległym za wolną i niepodległą Polskę!

    Pomorski Kurator Oświaty
    Małgorzata Bielang

    Dane kontaktowe

    80-809 Gdańsk

    ul. Rogalińska 17

    +48 58 325 68 68

    biuro@morskaszkola.pl

    Bądź z nami