Chcesz poprawić swoje umiejętności uczenia się lub lepiej radzić sobie ze stresem?
Mam coś dla Ciebie!
Oto lista kilku ciekawych książek, które mogą pomóc Ci rozwinąć techniki efektywnego przyswajania wiedzy, zarządzania czasem i opanowywania stresu w szkole i poza nią.
Znajdziesz w nich praktyczne porady, inspirujące historie i ćwiczenia, które krok po kroku wesprą Cię w codziennych wyzwaniach.
Jak się uczyć przedstawia rewolucyjny system nauki bogato ilustrowany przykładami – dzięki niemu wszyscy, którzy chcą zdobywać wiedzę, poradzą sobie na każdym etapie kształcenia.
Jeśli jesteś uczniem starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum/technikum.
Jeśli jesteś studentem.
Jeśli starasz się o stypendium lub chcesz podjąć naukę za granicą.
Jeśli po latach przerwy chcesz wrócić do nauki ta książka jest dla ciebie!
Dzięki niej poznasz dogłębnie podstawowe elementy procesu uczenia się - czyli czytanie, pisanie, zarządzanie czasem, pamięć i umiejętność zdawania testów i egzaminów – po to, żeby niczego nie przegapić w procesie zdobywania wiedzy. Znajdziesz tu wskazówki, jak najlepiej przygotować sobie warunki sprzyjające nauce, jak wyróżniać się w klasie czy grupie, jak prowadzić poszukiwania online i wiele innych.
Jak się uczyć:
• Pomaga uczniom i studentom w każdym wieku – od szkoły podstawowej aż do uzyskania dyplomu, nawet tym, którzy po długiej przerwie wracają do nauki.
• Wpaja umiejętności, które będą przydatne również poza szkołą czy uczelnią i w późniejszym życiu.
• Zawiera wskazówki, jak pomagać w nauce młodszym dzieciom, zwalczać zmęczenie i znudzenie w trakcie nauki, najwięcej skorzystać z zajęć klasowych i wiele innych.
Odkrywcze spojrzenie na najnowsze badania nad nadzwyczajną zdolnością ludzkiego mózgu do uczenia się.
Spektakularne sukcesy w rozwoju sztucznej inteligencji mogą sprawiać wrażenie, że w końcu odkryliśmy, jak naśladować, a nawet przewyższać ludzkie myślenie. Nic bardziej mylnego. Dzisiejsze komputerowe algorytmy uczenia się obejmują jedynie ułamek niezwykłych zdolności ludzkiego mózgu.
W jaki sposób się uczymy? I dlaczego w ogóle musimy się uczyć? Dlaczego nie rodzimy się z wiedzą konieczną do życia?
Najważniejszą umiejętnością w życiu jest umiejętność uczenia się. I nie chodzi tylko o naukę w szkole czy na uczelni. Efektywne przyswajanie wiedzy oznacza nie tylko większe szanse na sukces, ale także więcej czasu na inne sprawy. Dotyczy to zarówno przedmiotów, które Cię interesują, jak i tych, których nie lubisz. Nie radzisz sobie z matematyką, a fizyka to Twój koszmar? Odczuwasz rozpacz na myśl o połączeniu wydarzeń historycznych z datami? Głowa do góry - istnieją naukowe metody, dzięki którym przyswajanie tych trudnych zagadnień pójdzie łatwo!
W książce opisano techniki opracowane na bazie osiągnięć naukowych, pozwalające w maksymalny sposób wykorzystać naturalne możliwości ludzkiego mózgu. Metody te zostały przetestowane przez wiele osób, które swoimi wynikami potwierdziły, że uczą się dzięki nim efektywniej. Poznaj je i zastosuj, a od razu zauważysz, że nauka idzie Ci zdecydowanie szybciej, nawet tych przedmiotów, które sprawiają Ci problem. A niejako przy okazji nauczysz się czegoś o sobie: łatwiej odkryjesz swoje naturalne talenty i kreatywność, dowiesz się też, jak możesz wpływać na pracę swojego mózgu. Wreszcie - odkryjesz, że zdobywanie wiedzy może być przyjemne!
Praktyczny przewodnik po kolejnych szczeblach edukacji i kariery zawodowej lekarza, od wyboru liceum i profilu klasy, przez przygotowania do matury, rekrutację na uczelnię i kolejne lata studiów, po pierwsze kroki w zawodzie. Czytelnik znajdzie w nim dokładny opis wszystkich tych etapów, a jednocześnie propozycje sprawdzonych rozwiązań ułatwiających przejście każdego z nich i osiągnięcie zamierzonych celów. Niezbędnik przede wszystkim dla rozważających aplikowanie na studia medyczne i dla studentów medycyny, ale również dla młodych lekarzy.
Skąd się bierze niechęć do nauki i stres egzaminacyjny? Przede wszystkim ze sposobu „motywowania”, polegającego na obarczaniu młodzieży lękami rodziców i nauczycieli: „będziesz rowy kopać”, „przyniesiesz wstyd rodzinie”, „zniszczysz sobie przyszłość”. Drugim powodem jest brak wiary uczniów we własne możliwości. Prezentują oni zwykle typ inteligencji niedoceniany i niepotrzebny w szkole, za to niezbędny w późniejszym życiu zawodowym. Dlatego gwiazdy klasowe pracują często u trójkowiczów.
Książka ma pomóc uczniom rozpoznać własną indywidualność, znaleźć odpowiedni styl nauki, powody, by się zaangażować i zbudować w młodym człowieku zaufanie do siebie. Ma zmienić również nastawienie do powtórek i nauczyć odnajdować w nich przyjemność.
Autorka podpowiada, jak pod lękami wyrażanymi przez rodziców i nauczycieli rozpoznać prawdziwe, wspierające intencje. W rozdziale adresowanym do dorosłych zachęca, by przekazywali młodzieży to, w co wierzą i na co mają nadzieję, a nie to, czego się boją.
Skoro musisz się mierzyć z niepowodzeniem – a musisz, bo każdy czasem musi – to może warto zacząć na tym korzystać? Niby jak? Wyciągając wnioski. Zmarnowana szansa nie będzie całkiem zmarnowana, jeśli się dzięki niej czegoś nauczysz. Każde niepowodzenie – przegrana w zawodach, zły stopień, zerwany związek czy nieudane przesłuchanie – może jednak stanowić krok naprzód, o ile tylko posiada się odpowiednie narzędzia i umie wyciągać wnioski.
Maxwell pomaga młodym czytelnikom w rozwijaniu jedenastu umiejętności niezbędnych zwycięzcy i pokazuje wszystkim nastolatkom – począwszy od przeciętnych uczniów, poprzez kapitanów drużyn sportowych, a na przyszłych liderach biznesu skończywszy – jak w każdej porażce dostrzec szansę na przyszły sukces.
Na Bartka Wójcika padł blady strach. Być może ma alergię. Nie byle jaką, tylko alergię na swojego psa, Czakiego. A wszystkiemu winna nauka. No bo co, jeśli zostanie naukowo dowiedzione, że Bartek jest uczulony? Co wtedy? I w ogóle po co się uczyć? Naukowcy wcale nie wiedzą wszystkiego i czasami też plączą się w zeznaniach. Rodzina Bartka ma chyba jednak inne zdanie na ten temat. Nawet Agnieszka przekonuje go, że nauka jest ważna. I że opłaca się mieć wiedzę. Choćby po to, aby wynaleźć szminkę w sztyfcie...
Tradycyjne metody nauki, które niemal każdy z nas miał możliwość wypróbować w praktyce, mają wady. Lekcjom w szkole często towarzyszą przymus i poczucie mordęgi. Do tego uczeń czy nawet student może wybierać treści kształcenia w ograniczonym stopniu: udział młodego człowieka w opracowaniu własnego programu nauczania dopiero całkiem niedawno stał się nieco większy. Rozwój technologii sprawił, że informacje są wyjątkowo łatwo dostępne. Źródła wiedzy mamy na wyciągnięcie ręki. Jednak łatwo się przekonać, że samodzielna nauka wymaga wielkiej motywacji i zaangażowania. Co więcej, samouk musi sam kierować procesem własnej nauki.
Ta książka jest zwięzłym, praktycznym przewodnikiem dla każdego, kto chce z powodzeniem samodzielnie uczyć się różnych rzeczy. Dzięki niej szybko zrozumiesz, jakie są warunki powodzenia samodzielnej nauki i jak się do niej dobrze przygotować. Przyswoisz sobie zasady tzw. piramidy sukcesu w nauce: pewności siebie, zarządzania sobą i nauki. Nauczysz się skutecznych technik automotywacji. Zaczniesz w odpowiedni sposób podchodzić do koncentracji i uwagi podczas czytania. Poznasz techniki tworzenia realistycznych planów i harmonogramów związanych z uczeniem się nowych rzeczy i z pracą. Zrozumiesz, jak ważne dla skutecznej i efektywnej nauki jest nastawienie na rozwój - wszystko zaczyna być możliwe dopiero w momencie, gdy stwierdzisz, że dasz sobie radę!
Międzynarodowy bestseller, który pomógł milionom ludzi w ustalaniu priorytetu, organizacji zadań i podniesieniu wydajności w pracy. Teraz pełen rad i narzędzi dostosowanych do potrzeb młodszych czytelników – idealny dla uczniów i studentów! Nigdy nie jest za późno na zjedzenie żaby! Książka, którą trzymasz w rękach, to adaptacja międzynarodowego bestsellera Briana Tracy'ego na temat zarządzania czasem, pt. Zjedz tę żabę! Jej głównym celem jest pomóc zestresowanym i przytłoczonym nadmiarem zajęć uczniom i studentom osiągnąć życiowy sukces. Bo młodzi ludzie podobnie jak dorośli mają problem z zarządzaniem swoim czasem. Liczne zadania w szkole czy na uczelni, korepetycje, praktyki i staże, obowiązki wobec rodziny, zajęcia pozalekcyjne, np. sportowe czy związane z hobby, powodują, że dzisiejsi uczniowie i studenci nieustannie walczą z czasem, by uporać się z lawiną obowiązków. Jak osiągać lepsze wyniki w nauce, sprawnie zarządzać zadaniami oraz zwalczyć skłonność do zwlekania? Książka Zjedz tę żabę! pomogła ponad 2 milionom ludzi na całym świecie w lepszym organizowaniu i skróceniu czasu wykonywania swoich zadań. Ten światowy bestseller został teraz dostosowany do potrzeb uczniów i studentów. Brian Tracy przekazuje w nim wskazówki, narzędzia i techniki dotyczące organizacji czasu, wyznaczania zadań i wykonywania ich (nawet jeśli nie są one interesujące). Pokazuje, jak radzić sobie ze stresem i rozwijać umiejętności, które pozwolą młodym ludziom osiągnąć w życiu więcej, niż mogliby się spodziewać. To książka, którą zdaniem rodziców i nauczycieli Brian Tracy powinien napisać już dawno temu.
Ta książka jest znakomitym poradnikiem prezentującym nowe spojrzenie na GTD, kultową metodę Davida Allena. Została opracowana z myślą o młodych ludziach, którzy muszą sobie radzić z niespotykanym przez nich nigdy wcześniej zalewem informacji i spraw wymagających częstego podejmowania decyzji. Zaprezentowano tu bogaty zestaw narzędzi, dzięki którym ograniczanie stresu i koncentracja stają się dużo łatwiejsze. Poszczególne techniki zostały przedstawione w prosty, a przy tym niebanalny i interesujący sposób. Liczne wskazówki i dodatkowe wyjaśnienia sprawiają, że korzystanie z tych technik w praktyce przychodzi niemal niezauważalnie, w bardzo naturalny i oczywisty sposób. W rezultacie zwiększa się kreatywność, odporność na stres, pewność siebie i... radość z każdego nadchodzącego dnia.
Dzięki tej książce nauczysz się:
- stosować proste reguły analizowania swoich działań
- planować i realizować projekty (zarówno szkolne, jak i pozaszkolne)
- przygotowywać się do różnych ważnych chwil, wydarzeń i czynności
- spokojnie i metodycznie podchodzić do zmian
- nabierać przekonania o słuszności swoich poczynań
Jeżeli:
• szukasz sposobu na lepsze przyswajanie wiedzy,
• potrzebujesz narzędzia usprawniającego przebieg spotkania lub pracę zespołu,
• chcesz się dowiedzieć, jak uporządkować nadmiar przekazywanych Ci informacji,
to ta książka jest dla Ciebie.
Natalia Mikołajek, czyli Jadźka Rysuje, stworzyła praktyczny poradnik i kompendium wiedzy o tym, jak robić notatki wizualne (ang. visual notes, sketchnoting). To jej autorska mieszanka wiedzy, doświadczeń, spostrzeżeń i przemyśleń połączona ze zbiorem wyselekcjonowanych ćwiczeń i wskazówek.
Dzięki tej książce:
-> przekonasz się, że możesz rysować, używając do tego zaledwie kilku kształtów,
-> poznasz siedem prostych kroków, za sprawą których wypracujesz swój indywidualny styl notowania,
-> stworzysz notatki wizualne – m.in. ze spotkania, prelekcji, nagrania audio, filmu typu TEDx, książki czy webinaru,
-> zyskasz narzędzie do pracy z grupą, które zwiększa zaangażowanie uczestników oraz poziom zrozumienia i zapamiętania kluczowych informacji,
-> włączysz notatki wizualne do prezentacji, spotkań, konferencji i sesji burzy mózgów, aby ułatwiać generowanie nowych pomysłów oraz łączenie przedstawionych koncepcji,
-> zaczniesz stosować notatki wizualne zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Wyobraź sobie świat, w którym w zeszytach możesz do woli bazgrać, kolorować, podkreślać i rysować. A twój nauczyciel, widząc to, skacze z radości. Sprawdziany idą ci jak z płatka. Wiedza sama wchodzi ci do głowy, a znajdowanie informacji zajmuje ci tyle czasu, co wpisanie hasła w wyszukiwarce.
Brzmi jak bajka? No, może ten skaczący nauczyciel to przesada. Ale reszta – to moc sketchnotingu, czyli sztuki rysowania i porządkowania notatek!
Ikonki, sekretne symbole, tajne znaki, magiczne strzałki. Przekonaj się, jak odlotowo może wyglądać twój zeszyt, jeśli będziesz notować w swój własny, niepowtarzalny sposób.
A twoje notatki będą TYLKO twoje.
PS Nie, nie musisz mieć specjalnych umiejętności! Wystarczy, że potrafisz trzymać długopis. Sketchnoting jest absolutnie dla każdego. A już na pewno dla ciebie!
Jak nie dać się stresowi? Jak przejąć nad nim kontrolę i świadomie nim zarządzać? Czy nawet w najbardziej stresujących sytuacjach można zachować spokój?
Wszystko to jest możliwe, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Earl Hipp w swojej książce podpowiada młodym ludziom skuteczne sposoby na pozbycie się stresu. Przybliża jego istotę, wyjaśnia, co się dzieje w organizmie człowieka w momencie podwyższonego napięcia nerwowego. Rozbiera na czynniki pierwsze reakcję na stres, porównując ją do tej, gdy stajemy oko w oko z tygrysem. Autor, psycholog i psychoterapeuta, wskazuje praktyczne rozwiązania problemów, rozmaite metody radzenia sobie z trudnościami w szkole, w domu czy w kontaktach z rówieśnikami. Pokazuje też jak pomocne w procesie opanowywania nerwowych sytuacji mogą być techniki relaksacyjne, pozytywne myślenie czy asertywność. To doskonały poradnik dla każdego nastolatka, który pragnie uwolnić się od stresu.
Czujesz, że ciągły lęk i niepokój nie pozwalają ci żyć intensywnie? Wydaje ci się, że wiele cię omija? Masz wrażenie, że cały czas stoisz gdzieś na uboczu, zamiast wziąć życie w swoje ręce? Jeśli tak, to ta książka może pomóc ci rozwiązać problemy.
Niewielu dorosłych dostrzega, że życie nastolatków naprawdę jest bardzo trudne. Wiąże się z nim mnóstwo obowiązków – społecznych, szkolnych, rodzinnych i nie tylko. Do tego dochodzą nauka, skomplikowane relacje z rówieśnikami i niełatwe funkcjonowanie w mediach społecznościowych. Często temu wszystkiemu towarzyszą stres i niepokój, nic więc dziwnego, że czujesz się tak koszmarnie! Ale jest na to sposób. Poznaj i wypróbuj praktyczne ćwiczenia i techniki radzenia sobie ze stresem i lękiem, a także sposoby na pozbycie się negatywnych myśli zamieszczone w tej książce i sprawdź, jak żyje się pełnią życia.
W Lęk off znajdziesz:
• Quizy i testy samooceny, które pomogą ci lepiej zrozumieć swoje emocje oraz odkryć ich przyczyny
• Narzędzia pokonywania lęku oraz praktyczne strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami, takimi jak złość i smutek
• Ponad 30 praktyk techniki uważności, które pomogą wyciszyć lęk tu i teraz poprzez wizualizacje, techniki oddechowe, medytację i inne ćwiczenia.
Dzięki Lęk off przypomnisz sobie, jak piękne jest życie bez stresu i lęku!
Możesz sobie wszystko dokładnie zaplanować. Możesz wziąć pod uwagę każdy możliwy scenariusz. Możesz zabezpieczyć się na wszelki możliwy wypadek. Jednak nic nie uchroni cię przed faktem, że czasami sprawy przybierają naprawdę zły obrót i zdarzają się rzeczy, na które zupełnie nie jesteś przygotowany.
Co to oznacza? Jak wtedy reagujesz? Przyjmujesz życie takim jakim jest i ze stoickim spokojem akceptujesz fakt, że wszystko może się zdarzyć? Dla wielu z nas odpowiedź jest zupełnie inna. Martwimy się. Boimy. Panikujemy. Rozpamiętujemy przeszłość. Próbujemy stłamsić w sobie ten lęk, który zupełnie nie chce dać się zagłuszyć. Zamiast skupić się na byciu „tu i teraz” wybiegamy w przyszłość lub rozkładamy na czynniki pierwsze to, co się już wydarzyło. Ostatecznie to nie my mamy lęki. To one mają nas.
Dzięki lekturze dowiesz się, jak:
zrobić porządek we własnej głowie;
zaakceptować i zrozumieć swoje uczucia;
pokonać przeszkody, które podsuwa ci mózg;
uwolnić się od blokującego cię lęku.
To książka nie tylko o lęku i jego roli w naszym życiu. To wyjątkowa książka o drodze ku wolności od ograniczeń, jakie on nam narzuca.
Chodzisz do szkoły, grasz w piłkę, spotykasz się z przyjaciółmi, bawisz się na koncertach...
Robisz to, co zazwyczaj robią nastolatki na całym świecie. Jednak nie wszystko jest takie proste. Czasami wali się cały twój świat i nie wiesz, co robić dalej.
Ale nie przejmuj się! Książka Seana Coveya przedstawia najważniejsze problemy, z jakimi musisz sobie poradzić, oraz siedem nawyków, dzięki którym będziesz mógł przezwyciężyć wszelkie trudności.
Dowiesz się, jak być asertywnym, by oprzeć się presji otoczenia, jak zaprzyjaźnić się z rodzicami, nawiązywać nowe przyjaźnie, osiągać stawiane sobie cele. Autor rzeczowo, a zarazem z dużym humorem radzi i podpowiada, jak w prosty sposób, wykorzystując swoje możliwości, poprawić relacje z rówieśnikami, podnieść jakość swego życia i zyskać akceptację otoczenia.
W książce "6 najważniejszych decyzji, które kiedykolwiek podejmiesz" Sean Covey udziela młodym ludziom ważnych porad przydatnych w podejmowaniu świadomych i mądrych decyzji. Wykorzystuje rzeczywiste historie nastolatków z całego świata i pokazuje młodzieży, jak odnieść sukces w szkole, zdobyć dobrych przyjaciół, porozumiewać się z rodzicami, zachować rozsądek w sprawach randek i seksu oraz unikać nałogów i budować poczucie własnej wartości. To nowatorska książka z mnóstwem oryginalnych żartów rysunkowych, inspirujących cytatów i zabawnych kwestionariuszy, która pomoże nastolatkom nie tylko przetrwać, ale i odnieść prawdziwy sukces.
"Chcę być kimś?" to nie tylko poradnik, który zawiera wskazówki na radzenie sobie ze światem i sobą. Przede wszystkim próbuje ON zmienić sposób myślenia każdego Czytelnika, który po niego sięgnął i pokazać mu, jaki jest wyjątkowy. Nie musisz być taki sam jak koledzy, aby być docenionym. Wybór własnej ścieżki jest trudny w okresie buntu i rozchwiania, ale w przyszłości z pewnością zaowocuje znacznie szybciej i efektywniej. Z początku może to wydawać się trudne i niemożliwe, ale każdy Czytelnik, który sięgnie po tę pozycję, nie poczuje się zawiedziony.