Home > Gdański K ...

rok szkolny 2024/2025
    Menu jadalni 07.10-11.10, 14.10-18.10

Gdański Kod Rodzicielski

Informujemy, że Miasto Gdańsk oraz Fundacja Dbam o Mój Zasięg uruchamiają cyfrową platformę dla rodziców, na której będzie można mieć dostęp do fachowej i sprawdzonej wiedzy odnośnie rodzicielstwa, zdrowia psychicznego i najważniejszych problemów doświadczanych przez dzieci, młodzież oraz dorosłych.

Projekt o nazwie #GDAŃSKIKODRODZICIELSKI uruchamiany jest bo:

1. Coraz więcej rodziców w Polsce odczuwa potrzebę wsparcia w zakresie wychowania swoich dzieci. Popularność książek i warsztatów o świadomym rodzicielstwie świadczy o potrzebie zdobywania wiedzy w tym obszarze.
    2. 40% nastolatków jest zagrożone depresją i zaburzeniami nastroju. Temat depresji i innych problemów doświadczanych przez dzieci i młodzież jest wciąż mało znany rodzicom.
    3. Około 30-40% rodziców w Polsce odczuwa brak pewności w swoich umiejętnościach rodzicielskich lub przyznaje, że często nie wie, jak postępować w określonych sytuacjach wychowawczych.
    4. Według badania przeprowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w 2021 roku, około 10-15% rodziców w Polsce doświadcza objawów wypalenia rodzicielskiego, takich jak chroniczne zmęczenie, poczucie braku satysfakcji z roli rodzica, a także dystans emocjonalny wobec dzieci
    5. Wielu rodziców ma trudności z egzekwowaniem zasad i konsekwencjami wobec dzieci. Według raportów, około 20-30% rodzicówma problemy z ustalaniem granic w codziennym wychowywaniu
    6. Międzynarodowe badania sugerują, że odsetek rodziców żałujących posiadania dzieci wynosi zazwyczaj od 5% do 10%, w zależności od kraju i kontekstu kulturowego. W Polsce, choć nie ma dokładnych badań na ten temat, można przypuszczać, że odsetek ten jest zbliżony

Zapraszamy na stronę: www.gdanskikodrodzicielski.pl

Znajdziecie tam Państwo dostęp do materiałów edukacyjnych, podcastów ze specjalistami, webinarów, artykułów i innych pomocnych narzędzi, dzięki którym możemy poprawić relacje z najbliższymi osobami.