5 lutego 2019 obchodziliÅ›my DzieÅ„ Bezpiecznego Internetu. GÅ‚ównym celem tego Å›wiÄ™ta jest zwrócenie uwagi na kwestiÄ™ bezpiecznego dostÄ™pu dzieci i mÅ‚odzieży do zasobów internetowych oraz promocja pozytywnego wykorzystania Internetu.
Internet jest jednym z najwiÄ™kszych technicznych osiÄ…gnięć naszych czasów i odgrywa niezaprzeczalnie ważnÄ… rolÄ™ w życiu mÅ‚odych ludzi. Uczniowie wykorzystujÄ… go do nauki, rozrywki i komunikowania siÄ™ ze sobÄ…. Ma wiele zalet, ale może być również źródÅ‚em zagrożenia. Dzieci sÄ… szczególnie narażone i podatne na niepożądane wpÅ‚ywy z Sieci. Z tego wzglÄ™du rodzice powinni wziąć na siebie rolÄ™ przewodników po wirtualnym Å›wiecie i nauczyć swoje pociechy jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu.
Poniżej prezentujemy kilka porad, o których warto pamiÄ™tać, wprowadzajÄ…c dzieci w Å›wiat Internetu. ZostaÅ‚y one opracowane w oparciu o materiaÅ‚y znajdujÄ…ce siÄ™ na stronach www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl, www.saferinternet.pl
1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem.
BÄ…dź pierwszÄ… osobÄ…, która wprowadzi dziecko z Å›wiat Internetu. Pokaż mu bezpieczne strony, które mogÄ… je zainteresować. Odkrywajcie wspólnie zasoby Sieci.
2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.
Uczul dziecko na niebezpieczeÅ„stwa zwiÄ…zane z nawiÄ…zywaniem nowych znajomoÅ›ci w Internecie. PodkreÅ›l, że nie zawsze można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówiÄ…. WytÅ‚umacz, że niektórzy mogÄ… chcieć zrobić im krzywdÄ™.
3. Rozmawiaj z dzieckiem o ryzyku umawiania siÄ™ na spotkania z osobami poznanymi w Sieci.
WytÅ‚umacz, że spotykanie siÄ™ z nieznajomymi poznanymi w Sieci może być bardzo niebezpieczne, gdyż mogÄ… mieć oni zupeÅ‚nie inne intencje niż sÄ…dzi dziecko. Powinno ono zrozumieć, że może spotykać siÄ™ z nieznajomymi wyłącznie w miejscach publicznych, po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie osoby dorosÅ‚ej lub przyjacióÅ‚.
4. Naucz dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych.
DostÄ™p do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmÅ‚odszych wymaga podania prywatnych danych. Ważne jest, aby dziecko wiedziaÅ‚o, że podajÄ…c takie informacje, musi zapytać o zgodÄ™ swoich rodziców. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawaÅ‚o przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu i numeru telefonu.
5. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci.
Wiele dzieci traktuje Internet jako źródÅ‚o wiedzy i korzysta z niego podczas odrabiania pracy domowej. Mali internauci powinni być Å›wiadomi tego, że nie wszystkie informacje znalezione w Sieci sÄ… wiarygodne. Naucz dziecko weryfikować treÅ›ci znalezione w Internecie.
6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka.
Zdarza siÄ™, że dziecko przypadkowo lub celowo trafia na strony adresowane do dorosÅ‚ych. Bywa, że w obawie przed karÄ…, boi siÄ™ do tego przyznać. Ważne jest, żeby potrafiÅ‚o Ci zaufać i otwarcie opowiedzieć o sytuacjach, w których poczuÅ‚o siÄ™ niezrÄ™cznie, coÅ› je zawstydziÅ‚o lub zaniepokoiÅ‚o.
7. Rozmawiaj z dzieckiem o cyberprzemocy.
Rozmawiaj z dzieckiem na temat zagrożeń i przemocy w sieci. Zapewnij je, że w sytuacji zagrożenia może liczyć na twoją pomoc. Bądź zawsze po jego stronie i reaguj na wszelkie przejawy przemocy w stosunku do jego osoby.
8. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści.
Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za niewÅ‚aÅ›ciwe bÄ…dź nielegalne treÅ›ci, prezentujÄ…ce wulgaryzmy, przemoc lub erotykÄ™. Możesz zgÅ‚aszać je na policjÄ™ lub do wspóÅ‚pracujÄ…cego z niÄ… punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treÅ›ci w Internecie – Hotline’u (www. dyzurnet.pl). JeÅ›li podejrzewasz, że mogÅ‚o dojść do zÅ‚amania prawa, nie usuwaj potencjalnych dowodów przestÄ™pstwa (nieprzyjemnych listów, wulgarnych zdjÄ™cie itp.).
9. Zapoznaj dziecko z NETYKIETÄ„ - Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.
Przypominaj dziecku o zasadach dobrego wychowania, które obowiÄ…zujÄ… również w wirtualnym Å›wiecie. Naucz je szacunku do innych i nieobrażania pozostaÅ‚ych użytkowników Internetu. WytÅ‚umacz mu, że to co publikuje w sieci, nigdy nie jest w peÅ‚ni anonimowe.
10. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko.
Przyjrzyj siÄ™, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglÄ…dać i jak zachowuje siÄ™ w Sieci. Staraj siÄ™ poznać znajomych, z którymi koresponduje za poÅ›rednictwem Internetu. Ustalcie zasady korzystania z Sieci oraz sposoby postÄ™powania w razie nietypowych sytuacji. Naucz je asertywnoÅ›ci w kontaktach z rówieÅ›nikami oraz przestrzeż przed publikowaniem lub przesyÅ‚aniem komukolwiek zdjęć o charakterze seksualnym.
11. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami.
Internet jest doskonaÅ‚ym źródÅ‚em wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w Å›wiadomy i bezpieczny sposób korzystać z jego zasobów.