Home > BEZPIECZE ...

BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W INTERNECIE

Menu jadalni 03.04-05.04

BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W INTERNECIE

5 lutego 2019 obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Głównym celem tego święta jest zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocja pozytywnego wykorzystania Internetu.

Internet jest jednym z największych technicznych osiągnięć naszych czasów i odgrywa niezaprzeczalnie ważną rolę w życiu młodych ludzi. Uczniowie wykorzystują go do nauki, rozrywki i komunikowania się ze sobą. Ma wiele zalet, ale może być również źródłem zagrożenia. Dzieci są szczególnie narażone i podatne na niepożądane wpływy z Sieci. Z tego względu rodzice powinni wziąć na siebie rolę przewodników po wirtualnym świecie i nauczyć swoje pociechy jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu.

Poniżej prezentujemy kilka porad, o których warto pamiętać, wprowadzając dzieci w świat Internetu. Zostały one opracowane w oparciu o materiały znajdujące się na stronach www.sieciaki.plwww.dzieckowsieci.plwww.saferinternet.pl

1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem.

Bądź pierwszą osobą, która wprowadzi dziecko z świat Internetu. Pokaż mu bezpieczne strony, które mogą je zainteresować. Odkrywajcie wspólnie zasoby Sieci.

2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.

Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Podkreśl, że nie zawsze można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Wytłumacz, że niektórzy mogą chcieć zrobić im krzywdę.

3. Rozmawiaj z dzieckiem o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci.

Wytłumacz, że spotykanie się z nieznajomymi poznanymi w Sieci może być bardzo niebezpieczne, gdyż mogą mieć oni zupełnie inne intencje niż sądzi dziecko. Powinno ono zrozumieć, że może spotykać się z nieznajomymi wyłącznie w miejscach publicznych, po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie osoby dorosłej lub przyjaciół.

4. Naucz dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych.

Dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania prywatnych danych. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu i numeru telefonu.

5. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci.

Wiele dzieci traktuje Internet jako źródło wiedzy i korzysta z niego podczas odrabiania pracy domowej. Mali internauci powinni być świadomi tego, że nie wszystkie informacje znalezione w Sieci są wiarygodne. Naucz dziecko weryfikować treści znalezione w Internecie.

6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka.

Zdarza się, że dziecko przypadkowo lub celowo trafia na strony adresowane do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą, boi się do tego przyznać. Ważne jest, żeby potrafiło Ci zaufać i otwarcie opowiedzieć o sytuacjach, w których poczuło się niezręcznie, coś je zawstydziło lub zaniepokoiło.

7. Rozmawiaj z dzieckiem o cyberprzemocy.

Rozmawiaj z dzieckiem na temat zagrożeń i przemocy w sieci. Zapewnij je, że w sytuacji zagrożenia może liczyć na twoją pomoc. Bądź zawsze po jego stronie i reaguj na wszelkie przejawy przemocy w stosunku do jego osoby.

8. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści.

Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za niewłaściwe bądź nielegalne treści, prezentujące wulgaryzmy, przemoc lub erotykę. Możesz zgłaszać je na policję lub do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u (www. dyzurnet.pl). Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do złamania prawa, nie usuwaj potencjalnych dowodów przestępstwa (nieprzyjemnych listów, wulgarnych zdjęcie itp.).

9. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ - Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.

Przypominaj dziecku o zasadach dobrego wychowania, które obowiązują również w wirtualnym świecie. Naucz je szacunku do innych i nieobrażania pozostałych użytkowników Internetu. Wytłumacz mu, że to co publikuje w sieci, nigdy nie jest w pełni anonimowe.

10. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko.

Przyjrzyj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie zasady korzystania z Sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji. Naucz je asertywności w kontaktach z rówieśnikami oraz przestrzeż przed publikowaniem lub przesyłaniem komukolwiek zdjęć o charakterze seksualnym.

11. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami.

Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób korzystać z jego zasobów.