OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

Menu jadalni 25.03-27.03

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.

• Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju.
  • Wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy.
  • Depresja jest uleczalna, choć może nawracać.
  • Podstawową metodą leczenia depresji u nastolatków (i dorosłych) jest psychoterapia. W większości przypadków potrzebne jest zaangażowanie w nią również rodziców.
  • Psychoterapia może być indywidualna – młody człowiek uczy się rozpoznawać i nazywać swoje problemy, wyłapywać błędne „schematy myślowe”. Uczy się funkcjonowania na nowo, radzenia sobie z emocjami.

Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność, liczbę znajomych na Facebooku.

udziela pomocy i wsparcia osobom zmagającym się z problemem depresji. Jej celem jest szerzenie wiedzy w zakresie depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to stan, który mija, ale choroba, którą trzeba leczyć.

Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty.

Poradnik dla rodziców porusza najważniejsze zagadnienia związane z depresją wśród nastolatków, pomaga zrozumieć jakie są przyczyny depresji i jej objawy. Można w nim również znaleźć wskazówki jak rozmawiać z dzieckiem i jak go wspierać w chorobie

Poradnik oraz scenariusz lekcji stanowią element pakietu edukacyjnego dla szkół ponadpodstawowych i jest wsparciem metodycznym nauczycieli w realizacji zajęć profilaktycznych poświęconych tematowi depresji wśród osób młodych.

Publikacje ORE poruszające temat depresji: