Home > Narodowy D ...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca –  już po raz kolejny od 2011 roku – możemy upamiętnić czyny i postawy Żołnierzy Wyklętych/ Żołnierzy Niezłomnych i oddać hołd wszystkim uczestnikom zbrojnej walki przeciwko nowej sowieckiej okupacji i narzucanemu Polsce po zakończeniu II wojny światowej reżimowi.

Pozostając do końca wiernymi idei suwerennej Polski, wielu Niezłomnych zostało skazanych na bezimienne mogiły, lecz pamięć o Bohaterach przetrwała.

Ich postacie i czyny stanowiące wzór patriotyzmu i bohaterstwa dla obecnego i przyszłych pokoleń znalazły  należne i godne miejsce w naszej historii. Przykładem heroizmu jest postawa Danusi Siedzikówny „Inki”, rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Augusta Fieldorfa „Nila” i wielu innych żołnierzy tzw. drugiej konspiracji.

„1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu”.

Chwała Bohaterom poległym za wolną i niepodległą Polskę!

Pomorski Kurator Oświaty
Małgorzata Bielang