ALTERNATYWNA LISTA LEKTUR

Alternatywna lista lektur

Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice i Nauczyciele!

"Umiejętność czytania wciąż pozostaje źródłem wielu życiowych sukcesów. Książki pokazują różnorodność ludzkiego istnienia, pomagają zrozumieć siebie i innych w zmieniającej się gwałtownie rzeczywistości, pozwalają zdystansować się wobec trudów dorastania. Warto się z nimi zaprzyjaźnić. Czytanie daje wiedzę, która idzie w parze ze sprawczością. Może być narzędziem zmiany na lepsze, której inicjatorami będą dzieci. Musimy tylko otworzyć im drzwi."

Czytanie nie musi ograniczać się do zestawu książek proponowanych w szkole, może być pasją. Dlatego Towarzystwo Inteligentnej Młodzieży, portal BUKBUK oraz Fundacja EDICO postanowiła wspólnie stworzyć Alternatywną Listę Lekturę, zawierającą tytuły książek bliskich dzieciom i młodzieży, odwołujących się do ich codzienności, doświadczeń i problemów.

Znajdziecie na niej pozycje, których nie ma na aktualnej liście szkolnych lektur (patrz podstawa programowa szkoła podstawowa: http://bit.ly/2XpipKA), a które My jako Bibliotka Szkolna może polecić, lista ta jest dopasowana do różnych grup wiekowych i zainteresowań czytelnika. Są to zarówno nowości wydawnicze jak i wartościowe klasyki, wyróżniające się poziomem literackim, powstałe we współpracy z uznanymi ilustratorami oraz tłumaczami. Każda z tych książek może stanowić początek wspaniałej czytelniczej przygody, która z czasem przekształci się w nawyk codziennej lektury.

Na liście znalazły się tytuły autorów polskich i zagranicznych, bestsellerowe serie i komiksy, książki edukacyjne, zarówno dla tych, którzy nie przepadają za lekturą, jak i dla bardziej zaawansowanych czytelników. Autorzy wybrali je we współpracy z nauczycielami, recenzentami, promotorami czytelnictwa oraz dziećmi i młodzieżą.

JAK KORZYSTAĆ Z LISTY

Alternatywna Lista Lektur została podzielona na pięć działów: PRZEDSZKOLE, KLASY 1-3, KLASY 4-6, Klasy 7-8, LICEUM. W każdym z nich znajdziecie sekcje: literatura polska, literatura zagraniczna, książki edukacyjne oraz serie. W każdej sekcji tytuły zostały ułożone rosnąco, od mniej do bardziej skomplikowanych językowo i tematycznie (np. w dziale klasy 4-6 najpierw pojawiają się lektury dla dzieci w wieku 10-11 lat, a dla starszych na końcu). Taki układ ma pomóc w jak najlepszym doborze książki do umiejętności i zainteresowań indywidualnego czytelnika.

WAŻNE:

1. O tym, dla kogo jest dana książka decyduje zawsze ostatecznie osobowość, wrażliwość, dojrzałość i umiejętności czytelnicze dziecka. Są dzieci, które w czwartej klasie będą sięgać po lektury dla starszych, są i tacy, dla których niektóre tematy będą zbyt poważne i przyjemność sprawią im książki mniej zaawansowane.
  2. Sposób pisania książek dla dzieci i młodzieży oraz obecna w nich tematyka zmieniają się wraz z otaczającą nas rzeczywistością. To, co dziś czytają młodzi różni się od książek, które my czytaliśmy w dzieciństwie. Jest w tych książkach dużo szczerości, odwagi w mówieniu o trudnych tematach, w lekturach dla starszych pojawiają się dystopijne wizje rzeczywistości, które są wynikiem lęku o przyszłość. Nie trzeba się tego bać. Wcześniej czy później nasze dzieci się z tym wszystkim zetkną, różne problemy będą stanowiły treść ich przeżyć i jesteśmy przekonani, że dobra książka nadal pozostaje jednym z najlepszych sposobów na oswajanie trudnej niekiedy rzeczywistości.

Powodzenia!

Monika Przystał
Biblioteka

Linki do listy lektur znajdują się poniżej. Listę można również pobrać w formie pdf na dole naszej strony.

Klasy 1-3 http://bit.ly/2X72FMb
Klasy 4-6 http://bit.ly/3pNrmJX